Historia Olimpiady

edge.shop.pl

Czym jest Olimpiada?

Olimpiada, a dla antycznych Greków Święte Igrzyska Olimpijskie to odbywające się co cztery lata zawody sportowe na cześć greckiego boga Zeusa. Skąd więc wzięła się ich nazwa? Od Olimpii – miasta na Peloponezie, w których rozgrywano igrzyska. Zawody rozgrywano w starożytności, co więc robią więc znane i oglądane przez miliony zmagania sportowe w dzisiejszym świecie? Igrzyska wznowiono jako nowoczesną Olimpiadę w 1896 roku i od tamtej pory odbywają się w różnych krajach całego świata. Po raz pierwszy kobiety mogły spróbować swoich sił w dyscyplinach olimpijskich na drugiej nowożytnej Olimpiadzie w Paryżu w 1900 roku.
Starożytne Igrzyska
Nie wiadomo kiedy odbyła się pierwsza Olimpiada, powszechnie przyjmuje się 776 rok p.n.

e. Już wtedy zapalano znicz olimpijski w gaju Zeusa, a skronie zwycięzców dekorowano wieńcami z gałązek oliwnych. Od tego roku co cztery lata obywatele Hellady płci męskiej spotykali się latem w Olimpii by rywalizować nago o miano najlepszego w kilku dziedzinach sportu. Na starożytnych olimpiadach można było sprawdzić swoje siły m.in. w wyścigach rydwanów, pięcioboju, pankrationie, zapasach i boksie.

Ostatnie starożytne igrzyska odbyły się w 393 roku p.n.e.
Nowożytne Igrzyska – międzynarodowe święto sportu

Po 1527 latach przerwy, w roku 1896 odbyła się pierwsza nowożytna olimpiada w Atenach, były to jeszcze zawody wyłącznie dla mężczyzn, jednak w przeciwieństwie do antycznych – kobiety mogły zasiadać na widowni. Podczas tych zmagań po raz pierwszy odegrano hymn igrzysk, który zyskał miano oficjalnego dopiero 24 lata później. Kolejne igrzyska otworzono również w pełni dla kobiet i były to paryskie igrzyska bez medali.

Zwycięzy poszczególnych zmagań mieli otrzymać je pocztą już po wyjeździe z Francji. Pierwsze zimowe igrzyska odbyły się w 1924 i to na nich powstała tradycja wywieszania flagi olimpijskiej, gospodarzy oraz przyszłych gospodarzy imprezy na stadionach. Po raz pierwszy w nowożytnej historii Olimpiady znicz olimpijski zapłonął w Amsterdamie w 1928 roku. Tradycja rozpalania ognia w Olimpii i przekazywania go sztafetą biegaczy do miejsca organizacji igrzysk rozpoczęła się zaś w roku 1936. Na nowożytnych letnich igrzyskach sportowcy z całego świata mogą reprezentować swoje kraje w takich dyscyplinach jak na przykład boks, zapasy, triathlon, pływanie, lekkoatletyka czy łucznictwo. Na zimowych zaś organizatorzy proponują sprawdzenie swoich sił w takich dyscyplinach jak skoki narciarskie, bobsleje, saneczkarstwo, curling, łyżwiarstwo szybkie i figurowe.