Sport w średniowieczu

Sport i kultura fizyczna w średniowieczu nie były zgodne z ogólnopanującym duchem rygorystycznej ascezy, jednak sport w różnych formach uprawiały w tych czasach wszytkie klasy społeczne. Od czasu upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego do momentu schyłku średniowiecza kościół mający ogromny wpływ na politykę, naukę i kulturę różnie podchodził do tematu aktywności i rozwoju fizycznego dla różnych klas społecznych, jednak zawsze był to stosunek negatywny. Mimo tego kultura aktywności fizycznej przetrwała ten okres w dziejach. Ludzie tej epoki nie uprawiali sportu w naszym dzisiejszym rozumieniu tego słowa, jednak niemniej była to aktywność fizyczna, na którą poświęcali swój wolny czas.

Chłopcy wychowywani na rycerzy odbywali naukę jazdy konnej, pływania i to co w dzisiejszych czasach rozumielibyśmy jako treningi wydolnościowe i siłowe.
Sport w warstwie chłopskiej

Chłopi poza oczywistą pracą na roli w wolnym czasie oddawali się wszelkiej maści aktywnościom. Dla rozrywki organizowali biegi, głównie w żartobliwym ich kontekście jak na przykład bieg w workach czy bieg z jajkiem, które przetrwały w niezmienionej praktycznie formie do czasów dzisiejszych i są popularną rozrywką na różnego rodzaju festynach, głównie wiejskich. Oddawali się też prymitywnym i nieusystematyzowanym formom lekkiej atletyki jak rzuty i pchnięcia na przykład kamieniami, drągami czy sztachetami.

edge.shop.pl W autoryzowany sklepie skoda kupisz oryginalne rowery dla calej rodziny

Dominującą tendencją w chłopskich rozrywkach sportowych było wykorzystywanie do nich przedmiotów codziennego użytku i innych łatwo dostępnych elementów otoczenia.

Sport po mieszczańsku

W średniowiecznym strzelectwie sportowym mają swoje korzenie popularne do dzisiaj bractwa kurkowe. Zanim jednak wynaleziono broń palną szeroko rozpowszechnioną rozrywką zarówno wśród mieszczan jak i wyższych warstw społecznych było łucznictwo. Oprócz tego oddawano się wyścigom konnym, biegom, zapasom czy nawet triumfującemu na podwórkach PRL palantowi.

Rycerze – sportowcy

Każdemu, choćby mającemu najmniejszą styczność z historią średniowiecze kojarzy się niezmiennie z turniejami rycerskimi. Bardzo słusznie – były to zawody o charakterze sportowym przeznaczone dla stanu rycerskiego, w których dzielni mężowie mogli się sprawdzić w pojedynku jeden na jednego tępą kopią.

A co arystokraci robią dla rozrywki?

Wśród śmietanki średniowiecznego społeczeństwa, ale i jego niższych warstw rozrywkę stanowiło polowanie. Oprócz tego grano w szachy, które nie są być może wymagającą fizycznie dziedziną, nie mniej do dnia dzisiejszego pozostają sportem oraz oczywiście tańczono.