Sport w życiu dziecka

http://edge.shop.pl/lyzwy/31_rollerblade

Sport jest ważną częścią życia człowieka, od dzieciństwa do późnej starości. Pozwala nam konstruktywnie rozładować stres, wzmocnić mięśnie, nawiązywać, pogłębiać i umacniać więzi z innymi ludźmi i zachować dobrą formę, także umysłową. Dlaczego więc tak szczególną rolę może mieć w życiu młodego człowieka? Powodów jest kilka.

Rozwój fizyczny

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że aktywność fizyczna jest zdrowa. To stara prawda, od dawna znana i dawno już potwierdzona przez naukowców i lekarzy. We wczesnym okresie rozwoju dzieci potrzebują aktywności fizycznej żeby rozwijać i wzmacniać swój organizm, ale to przecież się dzieje w codziennej zabawie malucha, więc dlaczego akurat sport? Odpowiedź jest bardzo prosta – sport to zdrowy, kontrolowany i przebadany sposób rozwoju naszego dziecka.

Pod okiem trenera nie musimy się martwić o przeciążenie naszej pociechy, o kontuzje związane z niepoprawnym wykonywaniem niektórych czynności i ćwiczeń ani też o jej lub jego bezpieczeństwo. Przystosowane sale, przyrządy i akcesoria, odpowiednie nawodnienie i higiena, stała obserwacja i korygowanie błędów naszego malucha to zdecydowane zalety zorganizowanego uprawiania sportu, które każdy rodzic powinien wziąć pod uwagę. Do tego uprawianie sportu pod okiem specjality może pomóc na przykład w wadach postawy u naszego dziecka.


Rozwój umysłowy

Dziecko, które uprawia sport to dziecko zdrowsze fizycznie, ale także psychicznie. Pozwalając dziecku na regularne treningi kształtujemy w nim systematyczność, dbałość o higienę, ale także dajemy mu bezpieczne miejsce do wyładowania frustracji i stresu. Ponadto wiele dyscyplin sportu kształtuje i poprawia dobrą koordynację oko-ręka, spostrzegawczość i szybkość reakcji.

Dyscypliny sportu polegające ściśle na rywalizacji mogą rozwijać w dzieciach determinację i wytrwałość, a sporty zespołowe wielozadaniowość.

Rozwój społeczny

Nie ma żadnych wątpliwości, że sporty i gry zespołowe pomagają w rozwoju społecznym dzieci. Nasza pociecha poprzez systematyczne treningi zdobywa nowe koleżanki i kolegów, ale także zyskuje kolejnego dorosłego, któremu może ufać i na którym może polegać – swojego trenera.

Większość gier zespołowych wymaga od dzieci współpracy w osiągnięciu wyznaczonego celu, więc nasze dziecko na możliwie wczesnym etapie i w dobrych warunkach uczy się pracy zespołowej, uważności na innych.

Angażując swoje dziecko w uprawianie dowolnej dyscypliny sportu dajemy mu więc możliwość pozytywnego rozładowania stresu, wyrobienia w sobie pozytywnych cech, nawiązania nowych przyjaźni i to wszystko w bezpieczny i kontrolowany sposób.